כיצד מתנהלת תביעת רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית היא אחת מהתביעות היותר מוכרות בתחום הרפואי. בשנים האחרונות מתקיימת מגמת עלייה בתביעות מהסוג הזה, כאשר אחוז גבוה מאד יחסית מהתביעות המוגשות, מסתיים בהצלחה מבחינת התובעים. מהי ההגדרה של רשלנות רפואית? מה הקשר בין ההתקדמות הטכנולוגית העצומה ברפואה, לבין הגידול במספר התביעות בגין רשלנות רפואית? כיצד מתנהלת תביעת רשלנות רפואית? במאמר שלפניכם נסקור את הנושא הרחב הזה בצורה תמציתית וברורה, לטובת המתעניינים בתחום.

מהי ההגדרה המדויקת של רשלנות רפואית

ההגדרה שרבים מאמצים אותה ורואים אותה כמדויקת ביותר לרשלנות רפואית, היא שהרשלנות כאמור היא סטייה מרמת הזהירות הסבירה בעת מתן טיפולים ושירותים רפואיים אחרים. רמת הזהירות הסבירה הינה, על פי אותה ההגדרה, רמת הזהירות שבה היה נוהג כל רופא אחר, באותו מצב ובאותה סיטואציה רפואית, שהרופא הנאשם ברשלנות רפואית נמנע מלנקוט במקרה מסוים. דוגמה טובה לכך היא הרעה במצבו של חולה בעקבות ניתוח עיניים שנכשל. אם ההרעה במצב נגרמה בגלל בעיה אובייקטיבית, והוכח מעל לכל ספק שהרופא המנתח או צוות הרופאים עשה ככל שביכולתו לסייע למנותח, אזי לא תהיה כאן עילה רשלנות רפואית. זאת, כמובן, בהנחה שגם התהליך שעבר המטופל לקראת הניתוח היה תקין, ושהובהרו לו מראש כל הסיכונים האפשריים בעריכת הניתוח האמור. מנגד, אם הוכח שהרופא המנתח ביצע צעד שגוי, או נמנע מלבצע פעולה רפואית שכל רופא אחר היה מבצע, והכישלון של הניתוח נובע ישירות מהפעולות הללו, אזי תוצאות הניתוח יוגדרו קרוב לוודאי כרשלנות רפואית.

 

כיצד מתנהלת תביעה בגין רשלנות רפואית

הדבר הראשון שיש לעשות כאשר מתעורר חשד לרשלנות רפואית מסוגד כל שהוא, הינו איסוף כל המסמכים הרפואיים והאחרים הנוגעים לפעולה הרפואית שבוצעה לפני הגעה לעורך דין רשלנות רפואית כמו דוד פייל. על פי חוק, המוסד הרפואי שבו בוצעה הרשלנות לכאורה, מחויב למסור למטופל או לנציגיו את כל החומר הקשור בטיפול שהוענק לו. למען הסר ספק, אם החומר לא נמסר או אם המוסד הרפואי יטן שהחומר אבד, כי אז רבית הסיכויים שהתובע יזכה כמעט באופן אוטומטי.

בשלב הבא בודק עורך הדין המתמחה בתחום את המסמכים, על מנת לקבוע את סיכויי ההצלחה של התביעה. בנוסף, מופנה התובע לייעוץ אצל מומחה בתחום, שיכול להעיד על התוצאות של הניתוח או הפעילות הרפואית שבוצעה במטופל. אם אכן נמצא שסיכויי ההצלחה סבירים, יתחיל עורך הדין המומחה בתחום את התהליך, שלעיתים יכול להיות ארוך ומייגע, של תביעה בגין רשלנות רפואית..

זה המקום להדגיש שככל שהטכנולוגיה הרפואית מתקדמת, עולה במקביל גם מספר התביעות בגין רשלנות רפואית. הסיבה לכך היא שהטכנולוגיה אמורה לשפר את התוצאות של ניתוח או טיפול כל שהוא. כתוצאה, מה שהוגדר לפני עשר שנים שתוצאה לגיטימית של ניתוח שאין איתה רשלנות רפואית, יוגדר היום כרשלנות רפואית, שהייתה יכולה להימנע אם הרופא היה משתמש בטכנולוגיה הקיימת. רשלנות רפואית הינה תחום מורכב מאד, הדורש התמקצעות והבנה מעמיקה במגוון רחב של תחומים רפואיים ומשפטיים כאחד.

עורך דין רכישת דירה שיוכל ללוות אתכם לכל אורך הדרך לכתבה בנושא כנסו לפה.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כתב אישום תעבורה
עריכת דין
מתי כתב אישום תעבורה הופך לכתב אישום?

דוח תעבורה שקיבלתם, כמו בכל עבירה, יהפוך בשלב מסוים לכתב אישום אבל לא באופן מיידי. הדוח יעבור תהליך מסוים עד שיאושר ככתב אישום ואז יגיע לבית המשפט. אז מתי דוח

ילד קטן סובל
עריכת דין
רשלנות רפואית באבחון גידול במוחו של פעוט

כיצד ניתן לאבחן גידול במוח בכלל וגידול במוחו של פעוט בפרט ככל שעולה החשד לגידול במוח על תסמינים וסימנים מוכרים ומחשידים, על הרופא לשלוח את המטופל לאבחון שיאשש או ישלול

תמרור
עריכת דין
המדריך לנפגע בתאונת דרכים – חשוב להכיר!

נפגעי תאונות הדרכים לא תמיד יודעים כיצד להתנהל מול חברות הביטוח על מנת לעמוד על זכויותיהם ולקבל פיצוי כספי מקסימלי. לעיתים הם מסתפקים בפיצוי מינימלי שלא תמיד תואם את הנזקים